افزایش ضریب خوداتکایی و بهره وری آب، اولویت بخش کشاورزی در دولت دوازدهم/کود غیراستاندارد در کشور مصرف نمی شود

افزایش ضریب خوداتکایی و بهره وری آب، اولویت بخش کشاورزی در دولت دوازدهم/کود غیراستاندارد در کشور مصرف نمی شود

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش تولید ۸ محصول اساسی، استمرار خودکفایی در گندم، خودکفایی در محصولاتی نظیر شکر و حبوبات و تقویت امنیت غذایی از اولویت های دولت در بخش کشاورزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، عباس کشاورز در حاشیه نشستی در موسسه تحقیقاتی خاک و آب واقع در منطقه مشکین دشت البرز، در مورد برنامه دولت دوازدهم در حوزه زراعت، افزود: دومین دستور کار ما این است که در تمام محصولات افزایش بهره وری بدون توسعه داشته باشیم و سومین دستور کار این است که با توجه به محدودیت آب توجه و تمرکز بر افزایش بهره وری آب باشد.
کشاورز بیان داشت: در بهره وری آب در برنامه ششم بایستی از هر مترمکعب آب تقریبا ۱.۶ کیلوگرم کالا تولید کنیم که این عدد در ابتدای برنامه تقریبا ۱.۲ کیلوگرم بوده است.
وی با اشاره به مصرف ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع کود در کشور، گفت: از این میزان ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع کودهای شیمیایی، حدود ۹۰۰-۸۵۰ هزار تن انواع کودهای آلی و مابقی آن که حدود ۱۶۰ هزار تن است، انواع کودهای میکرو مثل کود آهن، کود روی و انواع کودهای مایع و مکمل مثل کلسیم است.
وی با بیان اینکه حدود ۶۰ هزار کود زیستی در کشاورزی مصرف می شود، اظهار داشت: این میزان مصرف کود خوب است ولی بایستی افزایش یابد.
وی گفت: واردات کودهای ازته نداریم، این در حالی است که حدود ۶۰-۵۵ درصد کودهای مصرفی را کودهای ازته تشکیل می دهند و از مابقی کودها هم حدود ۶۵ درصد تولید داخلی است.
کشاورز افزود: با سرمایه گذاری انجام شده توسط بخش خصوصی تا ۲ سال آینده از واردات کود بی نیاز می شویم و در برنامه ششم پیش بینی می کنیم که به جز کودهای میکرو و کودهای خاص انواع کودهای اصلی مثل کودهای ازته، پتاس، فسفر و... در داخل کشور تامین خواهد شد.
وی در خصوص استاندارد کود، اظهار داشت: از ۲ سال گذشته، کشاورزان کشورمان و مصرف کنندگان مطمئن باشند تمام کودها کد ۱۶ رقمی دارند و از طریق آن کد می توانند خانواده و محتوای کود را شناسایی کنند و هیچگونه کود غیراستانداردی در کشور مصرف نمی شود.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1