توجه ویژه دولت به بحث آبخیزداری در سال ۹۷/مشارکت مردم در اجرای طرح‌های حفاظت از خاک و آب ضروری است

توجه ویژه دولت به بحث آبخیزداری در سال ۹۷/مشارکت مردم در اجرای طرح‌های حفاظت از خاک و آب ضروری است

معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حفاظت از کشاورزی در گرو حفاظت از جنگل‌ها و مراتع است بنابراین با اجرای طرح‌‍‌های آبخیزداری و بیابان‌زدایی می‌توان از فرسایش خاک جلوگیری و کشاورزی پایین‌دست را حاصلخیر و ایمن کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس خلیل آقایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک در تهران با اشاره به این که طرح‌های آبخیزداری و بیابان‌زدایی دو طرح مهم اقتصاد مقاومتی در کشور هستند، افزود: استفاده نادرست از منابع خاک و آب، باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود، بنابراین اگر دستگاه‌های اجرایی در حفظ پوشش گیاهی در قالب طرح‌های آبخیزداری و بیابان‌زدایی تلاش کنند، قطعا فرسایش خاک و آب را نخواهیم داشت و بخش اعظمی از مشکلات زیست محیطی حل می‌شود.

وی افزود: امنیت غذایی به خاک وابسته است و اگر خاک آلوده شود به دلیل آن که منبع آب و عامل تلطیف آب و هوا نیز هست، آب و محیط زیست نیز آلوده خواهد شد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اجرای ۳ میلیون هکتار کار آبخیزداری و حدود ۶۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی در برنامه پنجم توسعه در کشور، خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه، اجرای ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری و نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی پیش بینی شده است بنابراین عملکرد ما نسبت به برنامه پنجم توسعه در زمینه آبخیزداری بیش از سه برابر و در بیابان‌زدایی حدود ۲ برابر خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر ۴۴ میلیون هکتار مطالعات طرح آبخیزداری در کشور انجام شده است اما تنها ۳ میلیون هکتار فعالیت صورت گرفته است، بنابراین برای رسیدن به ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری، باید علاوه بر کمک دولت، مجلس و دستگاه‌های اجرایی، از مشارکت مردم نیز در اجرای این طرح‌ها استفاده کنیم.

آقایی، پیشی گرفتن سرعت تخریب نسبت به سرعت احیا و حفاظت از خاک، را از نگرانی‌های کارشناسان کشور عنوان کرد و گفت: در اجرای پروژه‌های زیربنایی و ضروری که برای توسعه و پیشرفت کشور لازم است، باید به اصل حفاظت از خاک و پایداری آن توجه شود.

به گفته وی، ما در اجرای‍ پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی باید علاوه بر توجیه اقتصادی طرح‌‍‌ها به توجیه اجتماعی آن نیز توجه کنیم در غیر این صورت، با فرسایش خاک، پدیده ریزگردها و مشکلات دیگری ایجاد خواهد شد که همچون زنجیره، بخش‌های دیگر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، از توجه ویژه دولت به بحث آبخیزداری در سال ۹۷ خبر داد و گفت: در سال آینده بودجه ای از محل صندوق توسعه ملی در کنار محیط زیست، به بحث آبخیزداری در نظر گرفته شده است.

وی اذعان داشت: در اجرای طرح‌های آبخیزداری و حفاظت از خاک و آب، نیازمند حمایت بخش خصوصی و بخش‌های مردم نهاد هستیم تا بتوانیم تعهد برنامه ششم را به نحو مطلوب اجرا کنیم.

یادآور می شود،در مراسم بزرگداشت "روز جهانی خاک" با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، از ۶ تن از شخصیت ها و فعالان برجسته در حوزه حفظ و احیای خاک با اهدای لوح تقدیر شد.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1