نشست مهندس بابایی با تشکل ها و فعالان بخش کشاورزی در استان داری مرکزی با حضور مهندس اقا زاده

1

علی بابایی شامگاه یکشنبه در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های بخش کشاورزی با استاندار مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی علی‌رغم صنعتی بودن، بخش کشاورزی ویژه‌ای هم دارد و در زمینه کشاورزی جز ۱۰ استان برتر در تولیدات کشاورزی است و حدود ۳ درصد تولیدات بخش کشاورزی کشور در این استان با حدود ۱.۸ درصد جمعیت وجود دارد که بیانگر این است که نسبت به جمعیت حدود ۱.۲ درصد مازاد تولید داریم.

وی افزود: در خیلی از محصولات از جمله گیاهان زینتی، ماهیان زینتی، پسته، انار، گندم، لوبیا و غیره در سطح کشور دارای رتبه هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: حدود ۸۲ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در استان مشغول فعالیت هستند و ۱۹.۸ درصد شاغلان استان در بخش کشاورزی هست و ۲.۱ درصد شاغلان بخش کشاورزی کشور در استان مرکزی فعالیت دارند و حدود ۲.۹۶ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی مربوط به این استان است.

بابایی بیان کرد: حدود ۶۷۰ هزار هکتار اراضی استان در بخش کشاورزی است که ۵۳ درصد آن دیم و مابقی ۴۷ درصد اراضی آبی است و بزرگترین گلخانه و مرکز پرورش شترمرغ بخش  خصوصی کشور در استان مرکزی قرار دارد.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد مازاد گوشت قرمز، ۵۰ درصد تخم مرغ، ۵۰ درصد گوشت سفید در استان مرکزی مازاد هستند و در بحث صادرات در سال گذشته  حدود ۴۱ میلیون دلار صادرات بوده که امسال امیدواریم رشد قابل توجهی در بخش صادرات داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: با توجه به مشکل آبی که در سطح استان وجود دارد خوشبختانه با وجود مشکلات اعتباری استان توجه ویژه‌ای به سیستم‌های آبیاری نوین داشته و حدود ۶۰ هزار هکتار به روش سیستم آبیاری نوین آبیاری شده است  و به ازای هر هکتار اجرای سیستم‌های نوین حدود چهار هزار و ۴۰۰ متر مکعب صرفه‌جویی در آب را داریم که امسال حدود ۸۱ میلیارد تومان اعتبار سیستم آبیاری ابلاغ شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال هفت هزار و ۵۰۰ هکتار را اجرایی کنیم.

بابایی خاطرنشان کرد: در راستای افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات  محصولات در بخش کشاورزی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برای محصولات کشاورزی ظرفیت‌سازی شده که امیدواریم بحث صنایع تبدیلی را تقویت کنیم.

وی افزود: امسال اهدافی در قالب ۸ پروژه برای استان در این بخش تعریف شده که امیدواریم با همکاری کشاورزان و پیگیری مجموعه جهاد کشاورزی بتوانیم ۱۰۰درصد اهداف محقق شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: در بحث اعتبارات، اعتبارات خوبی تخصیص داده شده به این صورت که در بخش مکانیزاسیون ۵۸ میلیارد، اشتغال فراگیر ۲۹۱ میلیارد و در توسعه اشتغال روستایی از محل یک و نیم میلیارد دلار ۱۱۷ میلیارد تومان امسال اعتبار در نظر گرفته شده است.

در ادامه

سید علی آقازاده شامگاه یکشنبه در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌ها و فعالان بخش کشاورزی اظهار داشت: این جلسه نخستین جلسه‌ای است که امسال برای فعالان بخش کشاورزی برگزار می‌شود.

وی افزود: من همیشه در این مدت در کنار صنعت در مورد کشاورزی هم صحبت کرده‌ام و معتقدم که بهترین زمین‌های کشاورزی ما متاسفانه زیر بار کارخانجات صنعتی رفته و یک مقدار کشاورزی در استان مرکزی مظلوم واقع شده وباید همه تلاش کنیم که این مهم احیا شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: امروز کارخانجات ما در جایی تاسیس شده‌اند که شهر اراک واقعا در کمربندی و محاصره این کارخانجات آلوده کننده قرار دارد که هم به آب، خاک و هم مردم آسیب می‌زند اما من اعتقاد دارم که با توجه به تمام مشکلات ما در استان مرکزی هنوز به ظرفیت کشاورزی خود نرسیده‌ایم.

آقازاده بیان کرد: اگر بتوانیم میزان مصرف آب را در تولیدات کشاورزی کاهش دهیم به طور قطع می‌توانیم از این سه میلیون تن تولید یا ۳ درصد تولید کشاورزی کشور در استان در راستای ایجاد سرمایه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: یارانه‌ای که به مردم پرداخت می‌شود برای جامعه و مردم مانند سَم خطرناک  است به این شکل که ما با توجه به منابع محدود بدون هیچ بازدهی سالی ۴۰ هزار میلیارد تومان به مردم یارانه می‌دهیم که این موضوع اقتصاد را ضعیف می‌کند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: ۳۰ درصد از ظرفیت تولیدات کشاورزی ما تعطیل است که این وضعیت در صنعت هم این گونه است که اگر بتوانیم همین ۳۰ درصد را راه‌اندازی کنیم می‌توانیم تولیدات کشاورزی و صنعتی را بالا ببریم.

آقازاده خاطرنشان کرد: حدود ۴۱ میلیون دلار از تولیدات کشاورزی ما صادر می‌شود که این مقدار کم است و ما اگر بتوانیم با توجه به خوب بودن محصولات بازار را تقویت کنیم و صادرات را افزایش دهیم می‌توانیم موفقیت‌های قابل توجهی داشته باشیم.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1