واکسیناسیون بیش از 18 میلیون راس دام علیه تب برفکی در کشور

از ابتدای فصل زمستان امسال تاکنون بیش از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار راس گوسفند و بز و یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس گاو و گوساله علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر جمال‌الدین جاویدی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اعلام این خبر تاکید کرد: با وجود این میزان واکسیناسیون به علت محدودیت در تهیه واکسن، خطر شیوع  تب برفکی در کشور جدی بوده، لذا ضروریست دامداران ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر کشور نسبت به رعایت موازین بهداشتی- قرنطینه‌ای اقدام کنند.
وی مهمترین راه‌های انتقال بیماری تب برفکی را تماس با دام‌های آلوده و ترشحات دام‌های درگیر با بیماری دانست و افزود: باید از رفت وآمد و جابجایی غیر ضروری دام‌های آلوده و بیمار خودداری شود و آنها را در مکان جداگانه ای نگهداری کنند.
جاویدی خاطرنشان کرد: دامداران  به جهت جلوگیری از انتشار آلودگی، از جابجایی دام‌های تلف شده و ارسال آنها به کلینیک‌ها و ادارات دامپزشکی اکیدا خودداری کرده و در صورت وجود تلفات مراتب را به اطلاع نزدیکترین اداره دامپزشکی برسانند.
وی افزود: افرادی که با دام آلوده در تماس بوده‌اند از سرکشی به واحدهای دامداری غیر درگیر تا مدت حداقل ۴۸ ساعت خودداری کنند، بدیهی است که عامل بیماری از طریق افراد قابل جابجایی است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: دامداران باید نسبت به فعال کردن حوضچه‌های ضدعفونی واحد دامداری اقدام کرده و  همچنین نسبت به ضدعفونی وسایط نقلیه قبل از ورود و خروج، بویژه در دامداری‌های درگیر اقدام کنند.
به گفته وی، همچنین دامداران باید نسبت به ضدعفونی‌سازی بستر و مکان نگهداری دام‌های آلوده و اطراف آنها با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب با راهنمایی و هماهنگی گروه‌های دامپزشکی اقدام کنند.
جاویدی اضافه کرد: دامهای تلف شده (بره ها، بزغاله‌ها و...) نباید مورد تغذیه گوشتخواران (اهلی یا وحشی) قرار گیرند، بنابراین باید لاشه ها را در مکان دور از سایر دامهای گله به صورت مناسب و بهداشتی با هماهنگی نزدیک ترین واحد دامپزشکی دفن شوند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: مهمترین ابزارهای کنترل این بیماری در کنار اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای، محدودیت در تردد دام، استفاده از واکسن و اجرای عملیات واکسیناسیون برای سطح دامها ی حساس است.
به گفته وی، تهیه و توزیع واکسن تب برفکی مناسب در دستور کار اداره های کل دامپزشکی استان ها قرار دارد و دامداران باید از تهیه واکسن از منابع غیررسمی و غیر معتبر خودداری کنند.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1