کاهش خسارت سن‌زدگی مزارع گندم کشور به کمتر از نیم درصد

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: سال گذشته در کشور خسارت سن‌زدگی کمتر از نیم درصد بوده، به طوری که حتی یک کامیون گندم به دلیل سن زدگی از سیلوها برگشت نخورد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، دکتر محمدعلی باغستانی در نشست خبری با خبرنگاران این استان افزود: مبارزه با سن مضر غلات بسیار با اهمیت بوده و خوشبختانه استان کرمانشاه یکی از استان‌های پیشرو در مبارزه با سن است.
وی عملکرد استان کرمانشاه را در مبارزه با سن در سال گذشته رضایت‌‍بخش دانست و گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه دارای افراد متخصصی در مدیریت حفظ نباتات بوده و اقدامات مناسبی را در سال گذشته برای مبارزه با سن اجرایی کرده است.
وی همچنین پیش بینی کرد امسال در سطح دو میلیون هکتار مبارزه با سن غلات صورت گیرد که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
باغستانی با اشاره به وجود ۲ شبکه پیش‌آگاهی در بحث حفظ نباتات، خاطرنشان کرد: یک شبکه پیش آگاهی دولتی و یک شبکه در بخش خصوصی وجود دارند که به یاری سازمان حفظ نباتات آمده تا مدیریت پیشگیری انجام شود، زیرا در صورت عدم پیشگیری آفات، امراض و بیماریها قابل ریشه کنی نیست.
وی گفت: برنامه ما برای مقابله با آفات و بیماری های حوزه نباتات بهره گیری از توان یک هزار و ۶۰۰ تن از عوامل و کارشناسان بخش دولتی و نیز چهار هزار نفر از عوامل بخش خصوصی در قالب یک هزار کلینیک گیاه پزشکی است که از محل یارانه سموم بخشی از هزینه های آنان پرداخت می شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که سال گذشته حدود ۲۰ هزار هکتار از مزارع غلات علیه زنگ گندم مبارزه شده تصریح کرد: اگر کانون‌های زنگ توسط شبکه پیش آگاهی اعلام نمی‌شد و کانون‌کوبی در زمان مناسب صورت نمی‌گرفت پیش‌بینی ما بر این بود که باید حدود ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه شیمیایی انجام می‌شد.
به گفته وی، پیش آگاهی در مواردی مانند زنگ غلات بسیار مهم است، به‌خصوص در این مقطع از سال و در آستانه نوروز و اگر کانون کوبی در مناطقی چون جنوب و غرب کشور انجام نشود، ممکن است زنگ غلات به نوعی اپیدمی و فراگیر در کل کشور شود.
باغستانی سطح مبارزه با علف‌های هرز در کشور را ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار در سال زراعی گذشته اعلام کرد و افزود: امسال نیز از علف هرز غافل نبوده و اقدامات مناسبی برای مدیریت و کنترل علف هرز برنامه‌ریزی شده است.
وی با بیان این که کرمانشاه در کنترل علف هرز نیز پیشرو است، گفت: در این استان مشکلاتی از قبیل مقاومت علف هرز وجود دارد که با اطلاع رسانی خوب و به موقع در حال کنترل است.
این مسئول همچنین از انجام مبارزه با علف‌های هرز در سطح ۸۰۰ هزار هکتار از مزارع کشور تاکنون خبر داد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به این که در سال زراعی جاری بارندگی‌های خوبی در کشور داشته‌ایم، افزود: پایش شبکه‌های پیش آگاهی ما جمعیت ملخ را در برخی کشورها مثل ارمنستان بالا برآورد کرده که اقدامات خوبی برای آمادگی و مبارزه با هجوم ملخ اندیشیده شده است.
وی همچنین از برنامه سازمان تحت مدیریتش برای مقابله با ملخ های مهاجم خبر داد و گفت: در شرایط کنونی که بارش های مناسبی داشته‌ایم و از سویی با توجه به اینکه در برخی مناطق جنوب و شمال کشور نیز رطوبت کافی برای رشد و تکثیر ملخ وجود دارد، به طور حتم درگیر مبارزه با این آفت هم از نوع صحرایی و هم از نوع دریایی خواهیم شد و به همین دلیل در حال آماده باش هستیم.
وی پیش بینی کرد: امسال در سطح ۲۰۰ هزار هکتار با آفت ملخ در کشور به خصوص مناطق جنوب و شمال کشور مبارزه شود.
باغستانی با اشاره به این که در سال زراعی جاری پیش بینی شده ۹ و نیم میلیون تن گندم در کشور تولید شود تصریح کرد: مجموعه مدیریت حفظ نباتات در سازمان جهادکشاورزی استان‌ها در ایام نوروز تعطیلی نداشته و درگیر پایش آفات، امراض و بیماری‌های گیاهی می‌باشند و به محض اطلاع از هر اتفاقی اقدام لازم صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در ادامه با اشاره به این که سموم مصرفی در بخش کشاورزی کشور از میزان مصرف دنیا کمتر می‌باشد یادآور شد: تنها نیم درصد از سمومی که در کشور مورد استفاده قرار می گیرد در زمره سموم پرخطر قرار دارند، زیرا سمومی که مورد استفاده قرار می گیردعمدتا جونده کش بوده و هرگز روی گیاه اسپری نمی شوند.
وی گفت: ایران عضو کنوانسیون جهانی روتردام است و براساس تعهدات بین المللی، هر سمی که از طرف این سازمان ممنوع اعلام شود را از چرخه استفاده خارج می کنیم.
باغستانی با اشاره به کنترل صادرات و واردات میوه در مرزهای کشور گفت: ۷۲ پست قرنطینه در مبادی ورودی کالاهای خارجی و حدود ۴۰ پست قرنطینه در مبادی داخلی (بین استانی) داریم که ورود و خروج اقلام کشاورزی را کنترل کرده و جلوی کالای کشاورزی که اصالت و شناسنامه نداشته باشد گرفته می‌شود.
وی اعلام کرد: براساس برآوردهای ما، امسال ۹ و نیم میلیون تن گندم در کشور تولید می شود که نیازهای داخلی را تامین می کند.
گفتنی است کارگاه آموزشی منطقه ای عوامل خسارتزای گندم با حضور کارشناسان حفظ نباتات ۱۱ استان کشور به مدت یک روز در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برگزار شده و دکتر باغستانی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور آخرین مباحث علمی را جهت اطلاع کارشناسان بیان کرده و به سوالات مدعوین پاسخ داد.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1