کاهش سود تسهیلات احداث گلخانه‌ها با تلفیق منابع صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی

تسهیلات پرداختی به متقاضیان احداث و توسعه گلخانه‌ها از تلفیق ۵۰ درصد منابع اعتباری صندوق توسعه ملی با سود ۱۰ درصد مناطق غیر برخوردار و ۱۴ درصد مناطق برخوردار و ۵۰ درصد منابع داخلی بانک کشاورزی با سود ۱۸ درصد تأمین و پرداخت می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در نخستین جلسه ستاد عالی گلخانه‌های کشور که با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، ضمن بررسی وضعیت گلخانه ها و روند طرح های متقاضیان گلخانه ها مقرر شد در راستای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و تجهیز منابع اعتباری گلخانه‌ها به خصوص در بانک کشاورزی، تسهیلات پرداختی به متقاضیان احداث و توسعه گلخانه‌ها با تلفیق منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک کشاورزی صورت گیرد.
در این جلسه همچنین واگذاری و راه‌اندازی حداقل ۵۰ پلاک از فاز یک مجتمع گلخانه‌ای حصار گلی شهرستان ورامین با استفاده از ظرفیت های شرکت شهرک های کشاورزی و ارگان های ذی ربط مانند استانداری تا بهار سال آینده به تصویب رسید.
براساس تصمیم ستاد عالی گلخانه های کشور، واگذاری قطعات و سازوکارها تمهید خواهد شد و هزینه‌هایی که شرکت شهرک‌های کشاورزی انجام داده‌اند به صورت قسطی از مجریان اخذ می شود و هزینه‌های قبلی اجرای زیر ساخت‌های مجتمع گلخانه ای در سر جمع هزینه ها لحاظ نمی‌شود.
ایجاد تقاضا توسط سازمان های جهاد کشاورزی و هدایت و راهنمایی متقاضیان احداث گلخانه‌ها برای آن که گلخانه‌ها در مناطق مناسب و مستعد از نظر پارامترهای اقلیمی، دسترسی به بازارهای عمده فروش یا مصرف، دسترسی به امکانات زیر بنایی به خصوص امکان تامین سوخت گاز طبیعی از تاکیدات این جلسه بود.
در این جلسه همچنین مصوب شد در خصوص رفع موانع ترهین و توثیق اراضی واحدهای گلخانه‌ای که دارای اسناد مشاعی هستند و فاقد سند رسمی مجزا می‌باشند و در عین حال امکانات آب و سهم زمین مشخص دارند، در صورتی که اسناد مشاعی UTM داشته باشند و سازمان جهاد کشاورزی استان مربوطه سهم آب متقاضی احداث گلخانه را تایید و اعلام کند، بانک کشاورزی اسناد متقاضیان را بپذیرد.
بنابراین گزارش، موضوع نظام پایش و نظارت دقیق بر اعطای تسهیلات بانکی براساس پیشرفت فیزیکی طرح های گلخانه‌ای از جانب همه بخش‌های درگیر با موضوع و به خصوص بانک کشاورزی در این جلسه به بحث گذاشته شد و مورد تاکید قرار گرفت.
گفتنی است در این جلسه ، دکتر بخشنده معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی، مهندس طهماسبی معاون امور باغبانی، مهندس فتاح الجنان مشاور وزیر جهادکشاورزی و مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان‌ها، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، و تنی چند از مدیران دفاتر و سازمان‌ها حضور داشتند.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1